معنا

کلمه

شماره

دوربین دیجیتال یک دستگاه الکترونیکی است که برای گرفتن عکس و ذخیرهٔ آن بجای فیلم عکاسی از حسگرهای حساس به نور معمولاً از نوع CCD یا CMOS استفاده می‌کند و تصویر گرفته شده توسط سنسور طی چند مرحله به حافظهٔ دوربین برای استفاده فرستاده می‌شود .

CMOS

1

مگا پیکسل به معنی یک میلیون پیکسل است . Pixel  از کلمه  ( pix: picture) و ( el : element) تشکیل شده است . یک پیکسل کوچکترین تکه اطلاعات یک عکس است . از این واحد برای اندازه گیری رزولوشن عکس استفاده میشود . هر چه تعداد پیکسل موجود در یک عکس بیشتر باشد، از جزئیات بیشتری برخوردار است

مگاپیکسل

2

خود عبارت Raw (به معنی خام) اطلاعات خوبی در مورد چیستی این فرمت در اختیارمان قرار می دهد. عکسی که با این فرمت ذخیره می شود در واقع همان داده های خام، پردازش نشده، بدون ویرایش و غیر فشرده ای است که از حسگر تصویر دوربین به دست آمده .

RAW

3

فاصله بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور دوربین به میلیمتر را فاصله کانونی می گویند

فاصله کانونی

4

دیافراگم در دوربین عکاسی به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار گرفته‌اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آنها که به آن اپرچر گفته می‌شود، کنترل می‌کنند. این تیغه‌ها که به طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده‌اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد.

دیافراگم

5

کلمه Focus به معنی تمرکز و مرکزیت دادن می باشد اما مفهوم آن در عکاسی ، رسیدن به حداکثر وضوح است یا به عبارت دیگر فوکوس (FOCUS )  تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین بر اساس فاصله جسم تا دوربین برای داشتن یک تصویر  واضح را فوکوس گویند

فوکوس

6

به کاربر اجازه می دهد به صورت خودکار و بدون نیاز به فوکوس دستی بر روی سوژه یا موضوع خاصی در کارد فوکوس نماید.

فوکوس خودکار

7

اصطلاح Full HD در مورد نمایشگرهایی با رزولوشن 1080p استفاده می‌شود. که معادل 1920 در 1080 می شود.

Full HD

8

فاصله زمانی‌ست که شاتر دوربین باز است و نور روی فیلم عکاسی (در دوربین‌های غیر دیجیتالی) یا حسگرهای الکترونیکی (در دوربین‌های دیجیتالی) اثر می‌کند. در واقع سرعت شاتر عامل کنترل کننده زمان ورود نور به دستگاه دوربین جهت ثبت یک تصویر است. این کنترل کننده اکثراً از یک صفحه پلاستیکی ساخته شده که با باز و بسته شدن مقدار نور را بر روی سنسور تصویر یا فیلم در دوربین‌های آنالوگ تنظیم می‌کند.

سرعت شاتر

9

تکنولوژی تشخیص چهره (Face detection ) ، یکی از انواع سیستم Biometric محسوب می شود و از مهمترین تکنولوژی های تشخیص و شناسایی افراد است که این روز ها برای ثبت تصاویر و ویدیو های بهتر در دوبین های دیجیتالی نیز به کار گرفته می شود.

تشخیص چهره

10

صفحه نمایش که از بیش ترین کاربرد های آن در دوربین ها نمایش عکس گرفته شده یا تنظیمات دوربین است

LCD

11

پنجره کوچکی هستند که فرد عکاس می تواند با دیدن از میان آن کادر و اجزا درون آن ، عکس خود را مشخص نماید .

این پنجره کوچک که به چشمی یا منظره یاب دوربین معروف است معمولا" در کنار لنز قرار دارد. چیزی که به عنوان تصویر از درون چشمی دوربین مشاهده می کنید ، تصویری تقریبی از نظر کادر یا عکس نهایی است. اختلاف در تصویر چشمی و تصویر نهایی به خطای پارالکس معروف است.

چشمی

12

DSLR های جدید هم مانند دوربین های Digital Compact دارای حالت Live View هستند که باعث می شود تصویر به صورت زنده در LCD دوربین نمایش داده شود.

Live View

13

یک رابط صوتی/تصویری متراکم برای انتقال داده‌های دیجیتال فشرده‌نشده‌است. این رابط اوّلین و تنها پورت مستقل بین چند شرکت است که در سال ۲۰۰۳ توسط شرکت‌های سونی، پاناسونیک، فیلیپس، هیتاچی، سیلیکون ایمیج، توشیبا و تامسون و با مشارکت مالی و تکنولوژی این شرکت‌ها ایجاد شد

HDMI

14

SD  مخفف Standard Definition به معنی «تعریف استاندارد» است که در گذشته متداول بوده و در مورد نمایشگرهایی که رزولوشن پایین‌تر از 720p یا 1080p داشتند به کار می‌رفت . رزولوشن این استاندارد برابر با 640 × 480

SD

15

وضوح استاندارد گفته می‌شود و عمدتاً شامل وضوح ۷۲۰×۱۲۸۰ پیکسل  می شود.

HD

16

Pictbridge به شما اجازه می دهد تا یک دوربین عکاسی دیجیتال را مستقیما در محل به یک چاپگر وصل کنید(بدون میانجی گری یک کامپیوترشخصی)و عکس مورد نظر را چاپ کنید.

PictBridge

17

این استاندارد 4 برابر رزولوشن Full HD است و برابر با 4096 × 3072  پیکسل می باشد.

4K

18

این استاندارد 2 برابر رزولوشن Full HD است و برابر با 2048 × 1536 پیکسل می باشد.

2K

19

Micro USB یک نوع کارت حافظه اتصال USB   می‌باشد. USB مخفف عبارت Universal Serial Bus   می‌باشد. دستگاه‌هایی که از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل می‌شوند به راحتی می‌توانند فایل‌ها و اطلاعات خود را رد و بدل کنند. (اگر دستگاه از حالت Mass Storage پشتیبانی کند، بدون نیاز به نرم افزار خاصی ای انتقال صورت می‌گیرد.)

microSD

 

20

کارت حافظه یک حافظه فلش برای ذخیره داده است که در انواع بسیار زیادی از دستگاه‌های دیجیتالی استفاده می‌شود. (مانند گوشی‌های موبایل، دوربین‌های دیجیتال، PDAها، پخش کننده‌های موسیقی و ...) کارت‌های حافظه کوچک هستند و ظرفیت زیادی می‌توانند داشته باشند. گستره بزرگی از انواع کارت‌های حافظه وجود دارد. MiniSD (SD مخفف Secure Digital است.) یکی از انواع آن می‌باشد.

miniSD

 

21

رزولوشن به توانایی نمایش یا تشخیص تعداد زیادی پیکسل در واحد مساحت اطلاق می گردد.

Resolution

 

22

دستگاه هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند با استفاده از تکنولوژی GPS اطلاعات جغرافیایی و محل جغرافیایی را وارد اطلاعات یک عکس کنند.

Geo-tag

 

23

پیکسل از کلمه pix   به معنی عکس و el که از element آمده است، تشکیل شده است. یک پیکسل کوچک‌ترین بخش از اطلاعات روی یک عکس است. از این واحد برای اندازه گیری رزولوشن عکس‌ها استفاده می‌شود. هر چه میزان پیکسل یک عکس بیشتر باشد، جزییات آن بیشتر است.

پیکسل Pixel

 

24

دیافراگم اغلب در لنز جای دارد. اندازه باز بودن دیافراگم همراه با سرعت شاتر، مقدار نوری که به گیرنده نوری می رسد را تنظیم می کنند. رقم پایین تر در دیافراگم به معنی بازتر بودن دیافراگم است. برای هر پله یا گامی که دیافراگم کاهش پیدا می کند ( یعنی رقم ها افزایش پیدا می کنند) مقدار نوری که به داخل دوربین راه پیدا می کند، نصف می شود. دیافراگم 8/2 دو برابر دیافراگم 4 نور به داخل دوربین وارد می کند .

 

اندازه دیافراگم بازتر (رقمهای کوچک تر) همچنین باعث می شود تا عمق میدان عکس کاهش پیدا کند. این بدین معنی است که تصویر فقط در محدوده کمی به صورت واضح دیده خواهد شد و قبل و بعد از این منطقه، تصویر سوژه تار خواهد بود. عمق میدان کمتر را می توان در موارد مشخصی به کار برد ، مثلا" زمانی که عکس شخصی را می خواهیم از پس زمینه متحرک آن جدا کنیم

دیافراگم

25

دوربینهای دیجیتال دارای هر دو نوع زوم اپتیک و دیجیتال هستند. زوم دیجیتال به معنی این است که دوربین به طریق الکترونیکی و دیجیتالی یک تصویر را بزرگ می کند. اما در این حالت عکس نمی تواند دارای اطلاعاتی بیشتر از آن چیزی که زوم اپتیک عرضه می کند ، باشد. از این رو کیفیت زوم دیجیتال بسیار پایین تر از زوم معادل اپتیک است. جهت بزرگ کردن یک عکس می توانید از یک نرم افزار تصویری ، بعد از برداشتن عکس استفاده کنید.

زوم دیجیتال

26

قطعه ای که میدان روشن کردن محدوده اطراف دوربین است. فلاشهای ثابت روی دوربینها محدود است ( بین 5/0 تا 3 متر ، جهت اطلاع دقیق به دفترچه دوربین خود مراجعه کنید)

فلاش

27

مزیت دوربین های DSLR بر دوربین های Compact با لنز ثابت، این است که لنز آنها قابل تعویض است. این مزیت به کاربر اجازه می دهد میزان بزرگنمایی را با توجه به نوع عکاسی اش، انتخاب کند و محیط گسترده تری را در عکس به نمایش گذارد تا راحت تر از محیط و گستردگی مورد نظرش عکس بگیرد و همچنین تصاویر Sharp تری ارائه کند.

Removable Lenses

28

حساسیت سنسور یا ISO توانایی دوربین برای گرفتن عکس های بهتر در نور کم است. ISO دوربین را قادر می سازد در نور کم عکس بگیرد. هر میزان ISO بالاتر باشد حساسیت دوربین بالاتر است و در نتیجه قادر است در نور کم عکس های واضح تری بگیرد.

ISO

29

حالتی در دوربین است که در آن، در هر ثانیه چندین عکس پشت سر هم گرفته می شود. دوربین های DSLR در حالت Burst Mode قادرند بیش از 3 عکس در هر ثانیه بگیرند .

دوربین های DSLR گرفتن عکس را تا زمانی که Buffer دوربین پر شود ادامه می دهند . Buffer نوعی از حافظه موقت است که می تواند عکس ها را به صورت موقت و پیش از ذخیره بر حافظه اصلی در خود نگاه دارد .

بنابراین در حالت Busrt Mode تا زمانی که Buffer پشتیبانی کند عکس های پشت سرهم گرفته می شود.

Burst Mode
30

شفافیت تصویر در گرفتن عکس با دوربین های تخصصی
 
shapness31

مات شدن عکس بر اثر حرکت سوژه در زمان عکس گرفتن
 
Blur32

تاریک شدن گوشه ها در تصویر
 
Vignettig33
وضوح تصویر در زمان عکس برداری
 
Sharpness34

قابلیت اتصال دوربین به گوشی
 
Snapbridge35

 در هنگام عکاسی نور دهی یا همان میزان نور موجود را نشان می دهد
Exposure36
"زوم واقعی" نامیده می شود، زیرا طول کانونی و بزرگنمایی لنز را تغییر می دهد
 
Optical zoom37
زوم کردن روی مرکز سوژه از طریق نرم افزارStop38
تابش نور از پشت به اجسامBacklighting39
فاصله کانونی که همان زاویه دید لنز استFocal length
40
نور ناخواسته یا همان نقطه تار تصویرFlare41
انحراف تصویرDistortion42
 کج نمایی که همان انحراف تصویر حاصل از دستگاه نوری از تصویر واقعی می‌باشد که در تصویر سازی با نورهای مرکب به دلیل وجود طول موج‌های مختلف نور، کج‌نمایی رنگی خواهیم داشت
 
Chromatic aberration43
 نام یک حالت در عکاسی است که دوربین بر اساس اطلاعات نورسنج، سرعت شاتر را متناسب با نور محیط تنظیم میکند تا نورسنجی درست حاصل شود.
 
Aperture priority44
یک ویژگی لنزاست که امکان فیلمبرداری صامت و ضبط سینمایی را امکان پذیر میکند.SWM (silent wave motor): 45
عکاسی ماکرو یا تصویر برداری ماکرو نوعی عکاسی از نمای نزدیک، بطور معمول از سوژه‌های کوچک است
 
Macro46
سیستم کاهش لرزش لنز دوربین عکاسیVR (vibration reduction) system47
  گروهی از چیپ های بزرگ و کوچک که بر روی مادربورد قرار میگیرد که برای هماهنگی انتقال و پردازش اطلاعات با سی پی یو طراحی شده اند.
 
Chipset48
 برنامه هایی که فضای زیادی رااشغال میکنند، اغلب برنامه هایی هستند که به صورت پیش فرض روی گوشی نصب شده اند.  
 
Bloatware49
  مانت به دهانه فلزی محل نصب لنز گفته می‌شود، یعنی همان سوراخی که لنز‌ها روی آن بسته می‌شوند و روی بدنه دوربین‌ها قرار دارد. نوع مانت یا دهانه لنز یکی از مشخصه های کلیدی هر دوربین با قابلیت تعویض لنز است. چه بسا دوربینی قابلیت تعویض لنز داشته باشد اما لنزهای موجود برای دهانه لنز دوربین نایاب باشند یا لنزهای موجود از کیفیت پایینی برخوردار باشند. Mount 50
 لنزهایی هستند که حداکثر زاویه دید را به بیننده می‌دهند. معمولاً فاصله کانونی آنها بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر است. دلیل نام گذاری این لنزها، شباهت آنها به چشم ماهی و محدب بودن عدسی بیرونی لنز می‌باشد هرچه محدب بودن این عدسی بیشتر باشد زاویه دید، بازتر و انحنای خطوط بیشتر خواهد بود.لنز چشم‌ماهی (Fisheye lens)51
برای داشتن کنترل کامل بر روی نور سنجی از حالت نورسنجی نقطه ای استفاده کنید. در این حالت دوربین به جای اینکه قسمت هایی از نقاط مختلف تصویر را برای نور سنجی انتخاب کند تنها قسمت کوچکی از کادر را برای نور سنجی انتخاب می کند و بر اساس آن نور سنجی می کند. استفاده از Spot Metering تلاش و دقت بیشتری می خواهد.Spot metering52
نورسنجی ماتریسی حالت سنجش پیش فرض بیشتر دوربین های DSLR است. این حالت کادر را به بخش های مختلف تقسیم می کند که بعدا میزان سفیدی و سیاهی آن ها جداگانه آنالیز می شود. یکی از فاکتور های مهم (علاوه بر رنگ، فاصله، سوژه ها، هایلایت ها و …) که روی نورسنجی ماتریسی تاثیر می گذارد، کجا قرار داشتن نقطه فوکوس دوربین (Focus point) است. بعد از آنالیز نواحی مختلف عکس، نورسنج به دنبال این می گردد که کجای کادر فوکوس کرده اید و به این ناحیه اهمیت بیشتری می دهد. هر سازنده دوربین در ارزیابی روش خود را دارد. مثلا Nikon برای محاسبه نوردهی یا اکسپوژر، اطلاعات عکس را با پایگاه داده ای شامل هزاران عکس مقایسه می کند.Evaluative Metering53
نور سنجی میانه: اگر بخواهید عکس یک آدم که پشتش خورشید قرار دارد را بگیرید چه؟ اینجاست که حالت تمرکز روی میانه به کمک شما می آید. این حالت نور میان کادر و دورش را ارزیابی می کند و با گوشه های کادر کاری ندارد. برخلاف حالت ماتریسی به نقطه فوکوسی که انتخاب می کنید نگاه نمی کند و فقط میانه عکس را ارزیابی می کند. از این حالت وقتی که اولویت میانه کادر است استفاده کنید که برای پرتره های کلوزآپ و سوژه های بزرگی که در وسط کادر قرار دارند مناسب است. مثلا این حالت در عکس شخصی که خورشید پشت سرش قرار دارد صورت را به درستی نوردهی می کند اگر چه احتمالا ممکن است بقیه چیز ها زیادی نوردهی شوند.Center-weighted metering54
این گزینه به لنز این قابلیت را میدهد که همواره سوژ های متحرک در کادر را تعقیب و روی انها فکوس کند که همواره سوژه در حالت وضوح کامل باشد این گزینه برای عکاسی از سوژه های متحرک نظیر سوژه های ورزشی ، حیات وحش ، مسابقات اتومبیل رانی و … مناسب است.Continues Servo یا Al Servo55
حالتی از فوکوس است که شما به ازای هر بار نگه داشتن و فشردن شاتر تنها یک بار روی سوژه فکوس میکند این گزینه بهترین گزینه برای سوژه های ثابت است و باعث میشود باطری دوربین دیرتر تخلیه شود در این حالت اگر سوژه تکان بخورد دوربین بطور خودکار فوکوس مجدد انجام نمی دهد و شما مجبورید شاتر را رها کرده و دوباره تا نیمه فشار دهید که عملیات فوکوس مجدداً انجام شود.Single Servo یا   One Shot56
این گزینه چیزی بین دو حالت Al Servo و One Shot است زمانیکه شما شاتر را تا نیمه فشار می دهید ، فوکوس بطور خودکار روی شی مورد نظر انجام می شود و ثابت می ماند. این حالت تا زمانیکه که شی حرکت نکند و یا شما فاصله تان را تغییر ندهید ثابت مانده و به محض جابجایی یا حرکت ،  سیستم فوکوس مجدداً فعال شده و تنظیم مجدد انجام می دهد و دیگر نیازی به رها کردن و دوباره گرفتن شاتر نیست.Dynamic Area AF یا AI Focus57
در برخی از دوربین ها این کلید وجود دارد که عکاس پس از فوکوس بر روی سوژه مورد نظر با این کلید فوکوس را قفل میکند که به صورت تصادفی یا عمدی فوکوس تغییر نکند و بتوان از ان صحنه عکس گرفت و هر دفعه لازم به فوکوس دوباره نباشد . همچنین اگر دوربین هایی دارای فوکوس دستی نباشند با استفاده از این دکمه بتوان ان را شبیه سازی کرد.قفل فوکوس AF LOCK58
گریپ باتری همان‌طور که از اسمش پیداست دو کاربرد اصلی دارد. اول اینکه می‌تواند با اضافه‌کردن یک باتری دیگر به دوربین، مدت‌زمان استفاده از دوربین بدون نیاز به شارژ مجدد باتری را دو برابر کند. همچنین، در اکثر گریپ‌ها امکان استفاده از باتری‌های معمولی AA هم وجود دارد و این برای زمانی که هیچ دسترسی به باتری شارژ شده‌ وجود ندارد بسیار کاربردی است.Grip battery59
لنز پرایم، لنزی با فاصله کانونی ثابت است. این لنزها معمولا قطعات کمتری داشته و کوچک تر و ساده تر هستند. و به دلیل داشتن فاصله کانونی ثابت ، معمولا نسبت به لنزهای زوم هم رده با شارپنس گوشه تا گوشه، کیفیت بالاتری دارند.لنز پرایم (prime lens)60
در گرافیک رایانه رهگیری نورray tracing) ) روشی است برای تولید تصویر رقومی با رهگیری پیکسل‌ها در تصویر مسطح و شبیه‌سازی جلوه‌های محیطی آن با اجسام مجازی است. این تکنیک برای تولید تصویرها با کیفیت بالای واقع‌گرایی کاربر دارد و نسبت به روش رندر خطی کیفیت بالاتری دارد ولی زمان بیشتری برای زمان اجرای الگوریتم لازم است. این روش برای تصویرها و فیلم‌های تلویزیونی به دلیل آنکه از پیش زمان رندر را اختصاص می‌دهند مناسب است ولی برای رندر کردن‌های زنده یا ریل‌تایم مانند بازی ویدئویی به دلیل کند بودن و نیاز به زمان زیاد برای رندر نمی‌ توان استفاده کرد.تکنولوژی های ray tracing61

بالا

فروشگاه اینترنتی عصر دیجیتال،تجربه ی خریدی آسوده با یک کلیک

فروشگاه اینترنتی عصر دیجیتال در بستر فعالیت خود، کالاهای متنوع و مرغوب را در حوزه دیجیتال برای خرید کاربران در سراسر ایران فراهم نموده است.فعالیت این فروشگاه بر مبنای اصول تحویل سریع سفارش، تضمین اصل بودن کالا، ضمانت بهترین قیمت می باشد.با تنوع و گستردگی اقلام موجود در سایت با مناسب ترین قیمت ها زمینه ای برای خریدی آسان و کامل را برای کاربران ایجاد کرده ایم.در فروشگاه اینترنتی عصر دیجیتال به دنبال خرید انواع گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ، دوربین، کامپیوتر و تجهیزات شبکه، ساعت هوشمند و همچنین خرید ماشین های ادرای از جمله پرینتر، اسکنر و دستگاه فکس باشید.کلیه ی محصولات از برند های معتبر و پر آوازه ای همچون سونی، سامسونگ، اپل، hp، کانن، نیکون، نوکیا، ایسوس، نوکیا، لنوو و غیره می باشند.فروشگاه اینترنتی عصر دیجیتال دارای نمایندگی فروش برخی برند ها مانند کاترپیلار، بلک بری، کانن، نیکون، ایسوس و همچنین نمایندگی لنوو، سامسونگ، HTC و ... بوده و امکان خریدی مطمئن را برای محصولات و لوازم جانبی مربوط فراهم می آورد.شایان ذکر است علاوه بر عرضه ی محصولات مذکور، لوازم جانبی هر شاخه نیز قابل تهیه و خرید است.
 ما به شما این اطمینان را می دهیم که کلیه خدمات و فروش محصولات از جمله انواع گوشی موبایل، تبلت و لوازم جانبی، طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه ی کالا و خدمات به بهترین نحو و در پی آن جلب رضایت مشتری اساس فعالیت فروشگاه اینترنتی عصر دیجیتال به عنوان مرکز پخش محصولات مذکور می باشد.